Na úvodní stránku Helples fóra? Na úvodní stránku Helples fóra? www.helples.cz
 
Vítáme nového hosta Hledání | Aktivní témata | Přihlásit se

Léčba konopím Možnosti
HARIS
#1 Odesláno : Monday, August 31, 2009 7:02:29 PM
Kategorie: Moderátor1
Moderátor1: Moderátor1
Skupiny: Moderátoři

Členem od: 4/24/2009
Zpráv: 112
Bydliště: Praha 8, V Mezihoří 15
Parkinsonova nemoc

Parkinsonova nemoc: Návod na prášek používaný při léčbě PN – podpůrná léčba konopím

Příprava: Ručně rozdrcené listy a palice (4:1) samičích rostlin konopí nasypeme do pekáče a dáme na 10 minut do trouby předehřáté na 100°C. Usušený materiál poté rozemeleme na prášek v elektrickém kávomlýnku tak, aby měl konzistenci jako koření mletá paprika. Prášek je takto připraven ke konzumaci. Skladujeme jej nejlépe ve skleněné nádobce s víčkem na závit při teplotě do 15°C, maximálně po dobu 3 měsíců.

Dávkování: Prášek je možné zamíchat do jídla nebo pozřít přímo a zapít tekutinou. Užívat jednou denně večer, v množství, které se vejde na špičku kulatého nože. Dochází-li po konzumaci k pocitu omámení je nutné dávku snížit. Léčebná kůra trvá maximálně 90 dnů. Po ní je nutno léčbu na 14 dnů vysadit a sledovat reakci organismu. Jestliže během těchto 90 + 14 dnů nedojde ke zlepšení je tato léčba nevhodná.

Použití při: Parkinsonově chorobě, roztroušené skleróze, glaukomu a v dalších případech, kdy příčinou nemoci je nemocná nervová buňka.
Studie: Parkinsonova nemoc a konopí: kvantitativní analýza 11-nor-delta-9-THC kyseliny v moči pacientů.

Autoři: Venderová Kateřina, Růžička Evžen, Voříšek Viktor, Višňovský Peter, Katedra farmakologie a toxikologie, Farmaceutická fakulta UK, Hradec Králové, Neurologická klinika 1. lékařské fakulty UK a VFN, Praha, Úsek klinické toxikologie a hmotnostní spektrometrie, Ústav klinické biochemie a diagnostiky, FN v Hradci Králové

www.tigis.cz

Z výsledků naší předchozí dotazníkové studie se zdá, že užívání nízkých dávek konopí zlepšuje příznaky PN, zejména bradykinezi. Toto zlepšení významně častěji popisovali pacienti, kteří užívali konopí delší dobu (min. 3 měsíce). Abychom mohli potvrdit, že naši pacienti konopí skutečně užívají, provedli jsme u vybraných pacientů (n = 8) kvantitativní analýzu obsahu 11-nor-delta-9-tetrahydrokanabinolové kyseliny (11-nor-delta-9-THCOOH) ve vzorku moči pomocí GC/MS (založeno na monitorování m/z 371 jako vybrané hmoty pro účely kvantifikace po silylaci původní molekuly 11-nor-delta-9-THCOOH s využitím separace na terčíku metody THC II Screen po předchozí extrakci kanabinoidů pomocí SPEC C-18-I Cartridges). Všechny testované vzorky byly pozitivní. Všichni pravidelní uživatelé konopí, u nichž byla naměřená koncentrace 11-nor-delta-9-THCOOH v moči vyšší než 60 ng/ml (n = 3) uvedli zlepšení bradykineze, 2 pacienti zlepšení rigidity a oba pacienti trpící dyskinezí uvedli zmírnění této komplikace. Jeden z pacientů dokonce uvedl, že užívání konopí mu umožnilo snížit dávku levodopy. Naproti tomu pacient, který konopí užíval nepravidelně, nepociťoval žádné zlepšení, přestože u něj byla nalezena druhá nejvyšší hladina 11-nor-delta-9-THCOOH v moči (132,3 ng/ml). Tyto výsledky podporují naši hypotézu, že ke zmírnění příznaků je pravděpodobně důležitá dlouhodobá a pravidelná aplikace kanabinoidů.
Úvod

Konopí seté (Cannabis sativa) je hlavním představitelem konopovitých (Cannabaceae). Tato čeleď je charakteristická obsahem látek terpenoidní struktury označovaných jako kanabinoidy. Nejznámějším rostlinným kanabinoidem je delta-9-tetrahydrokanabinol, který také zodpovídá za většinu psychoaktivních účinků této rostliny. Tyto i další účinky kanabinoidů jsou zprostředkovány aktivací specifických, tzv. kanabinoidních receptorů. Jedná se o klasické receptory spřažené s G-proteinem. Dosud byly popsány dva typy kanabinoidních receptorů. Zatímco kanabinoidní receptory CB1 jsou lokalizovány v CNS (zejména v oblasti bazálních ganglií, kortexu, mozečku a hipokampu) i na periferii (např. v gastrointestinálním traktu), CB2 receptory se nacházejí na buňkách imunitního systému. Pro tyto receptory existují v těle přirozené ligandy, tzv. endokanabinoidy. Ačkoliv se objevují stále nové potenciální endokanabinoidy, všeobecně uznávané jsou zatím jen anandamid (N-(2-hydroxyethyl)arachidonamid)), 2-arachidonoylglycerol (glycerol-O-arachidonát) a noladinether (ether glycerol-arachidonátu).

Vzhledem k hustotě CB1 receptorů a koncentraci endokanabinoidů v některých strukturách CNS se uvažuje nejen o fyziologické úloze kanabinoidního systému např. v kontrole hybnosti, koordinaci pohybů a procesech učení a paměti, ale často i o možném podílu tohoto systému v patofyziologii některých neurologických a psychiatrických onemocnění, a tedy i o potenciálním využití látek zasahujících na úrovni kanabinoidního systému ve farmakoterapii.

Jedním z takových onemocnění je i Parkinsonova nemoc (PN) a dyskinetické poruchy vyvolané antiparkinsonskou terapií (1,2). Z výsledků naší předchozí dotazníkové studie se zdá, že užívání nízkých dávek konopí zlepšuje příznaky PN, zejména bradykinezi. Podle tvrzení pacientů ke zlepšení došlo v průměru za 1,7 měsíce (3).

Abychom mohli potvrdit, že naši pacienti konopí skutečně používají, provedli jsme u vybraných pacientů kvantitativní stanovení obsahu hlavního metabolitu delta-9-THC, 11-nor-delta-9-tetrahydrokanabinolové kyseliny (11-nor-delta-9-THCOOH) ve vzorku moči.
Metodika

Do testovaného souboru byli zařazeni pacienti z Prahy, Hradce Králové a okolí, kteří v dotazníku uvedli zájem o další spolupráci, konopí užívají často, podepsali informovaný souhlas a byli dostatečně mobilní (n = 8). Nejprve jsme provedli předběžný enzymoimunochemický screening (EMIT II plus Cannabinoid Assay; Dade Behring, USA) a poté kvantitativní analýzu pomocí GC/MS (ion trap spektrometr Magnum, ThermoFinnigan; kapilární kolona DB1ms (30 m; 0,25 mm; 0,25 mm; JW Scientific-Agilent, USA) založenou na monitorování m/z 371 jako vybrané hmoty pro účely kvantifikace po silylaci původní molekuly 11-nor-delta-9-THCOOH s využitím separace na terčíku metody THC II Screen firmy ANSYS-DRG. Silylační činidlo: bis(trimethylsilyl) trifluoroacetamid + trimethylchlorosilan 99:1; standardy: Drugs of abuse control S1, S2 and S3 (Bio-Rad). K extrakci kanabinoidů jsme použili SPEC-C-18-I Cartridges (Ansys, Inc., USA) a vakuový extraktor Supelco Visiprep 24.
Výsledky

Všechny testované vzorky byly pozitivní (viz tabulka). Všichni pacienti, kteří užívali konopí pravidelně a u nichž byla nalezená koncentrace 11-nor-delta-9-THCOOH v moči vyšší než 60 ng/ml (n = 3), uváděli zlepšení bradykineze. Naproti tomu v podskupině pacientů s nižší koncentrací tohoto metabolitu v moči uváděl takové zlepšení pouze jeden (P < 0,05). Jeden pacient dokonce uvedl, že užívání konopí mu umožnilo snížit dávku levodopy. Zajímavé je, že jeden z pacientů, který nepoužíval konopí pravidelně (ale použil ho den před odběrem) nepociťoval při užívání žádné změny příznaků ani dyskinezí, a to přestože u něj byla v moči nalezena druhá nejvyšší koncentrace 11-nor-delta-9-THCOOH (132,3 ng/ml).

Váš prohlížeč možná nepodporuje zobrazení této zprávy.
Diskuse
Uživatelé, kteří si prohlížejí toto téma
Guest
Změnit fórum  
V tomto fóru nemůžete iniciovat nová témata.
V tomto fóru nemůžete na témata odpovídat.
V tomto fóru nemůžete své zprávy mazat.
V tomto fóru nemůžete své zprávy editovat.
V tomto fóru nemůžete iniciovat průzkumy mínění.
V tomto fóru nemůžete hlasovat v průzkumech mínění.

Helples Theme by Michal Hrstka
verze YAF 1.9.3 RC2 | YAF © 2003-2008, Yet Another Forum.NET
Tato stránka byla vytvořena v 0.057 sekundách.
 
   
Děkujeme, že jste navštivili naše stránky.