Na úvodní stránku Helples fóra? Na úvodní stránku Helples fóra? www.helples.cz
 
Vítáme nového hosta Hledání | Aktivní témata | Přihlásit se

Zákaz vstupu vodicích psů je diskriminační Možnosti
HARIS
#1 Odesláno : Monday, August 23, 2010 5:04:16 PM
Kategorie: Moderátor1
Moderátor1: Moderátor1
Skupiny: Moderátoři

Členem od: 4/24/2009
Zpráv: 112
Bydliště: Praha 8, V Mezihoří 15
České úřady nerespektují zvláštní status asistenčních a vodících psů. Často proto v praxi omezují vstup speciálně vycvičených zvířat doprovázejících zdravotně postižené lidi do budov úřadů, škol, nemocnic nebo veřejných budov, řekla zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Takové jednání považuje úřad ombudsmana za diskriminující. "Veřejné prostory musejí být přístupné osobám se zdravotním postižením a stejně tak musejí mít postižení zajištěn přístup ke všem činnostem, které mohou vykonávat lidé bez postižení. Proto je třeba respektovat i zvláštní status asistenčních a vodicích psů," řekla Seitlová.

Jestliže je k tomu zároveň nezbytné vytvářet pro ně specifické podmínky, nejde podle Seitlové z hlediska práva o takzvanou pozitivní diskriminaci, protože lidé se zdravotním postižením nejsou zvýhodňováni, nýbrž jsou pouze vyrovnávány jejich nevýhody. "Nezohlednění jejich specifických potřeb naopak vede k nepřípustné diskriminaci postižených," dodala zástupkyně ombudsmana.

Podle zjištění pracovníků Kanceláře veřejného ochránce práv je v praxi omezování vstupu psů do budov a dalších veřejných prostor v Česku velmi rozšířené.

"České instituce přitom nerozlišují, jestli člověka doprovází běžný zvířecí společník nebo speciálně vycvičený pes určený k doprovodu invalidů a nemocných. Zamezení vstupu psům pak fakticky znamená zamezení vstupu i člověku se zdravotním postižením," konstatovala Seitlová.

Zástupkyně ochránce v této souvislosti v úterý upozornila, že právní úprava týkající se problematiky psů se speciálním výcvikem je roztříštěná, nekompletní a nedostačující. V řadě případů se omezuje pouze na vodicí psy pro nevidomé a nebere v úvahu existenci asistenčních psů doprovázejících lidi s jiným těžkým zdravotním postižením.

"Je nezbytné předložit novou právní úpravu, která by definovala kritéria výcviku a označení vodicích a asistenčních psů, a rovněž by měly být jednoznačně upraveny podmínky pro stanovení míst, do nichž nelze odepřít přístup osobě v doprovodu speciálně vycvičeného psa," shrnula doporučení zákonodárcům Seitlová.
Uživatelé, kteří si prohlížejí toto téma
Guest
Změnit fórum  
V tomto fóru nemůžete iniciovat nová témata.
V tomto fóru nemůžete na témata odpovídat.
V tomto fóru nemůžete své zprávy mazat.
V tomto fóru nemůžete své zprávy editovat.
V tomto fóru nemůžete iniciovat průzkumy mínění.
V tomto fóru nemůžete hlasovat v průzkumech mínění.

Helples Theme by Michal Hrstka
verze YAF 1.9.3 RC2 | YAF © 2003-2008, Yet Another Forum.NET
Tato stránka byla vytvořena v 0.040 sekundách.
 
   
Děkujeme, že jste navštivili naše stránky.