Na úvodní stránku Helples fóra? Na úvodní stránku Helples fóra? www.helples.cz
 
Vítáme nového hosta Hledání | Aktivní témata | Přihlásit se

Je to vůbec možné? Boj o průkaz ZTP/P Možnosti
HARIS
#1 Odesláno : Wednesday, May 27, 2009 5:06:11 PM
Kategorie: Moderátor1
Moderátor1: Moderátor1
Skupiny: Moderátoři

Členem od: 4/24/2009
Zpráv: 112
Bydliště: Praha 8, V Mezihoří 15

RNDr.Nečas – ministr ČR
MPSV ČR
Na Poříčním právu 1/376
128 01 Praha 2Vážený pane ministře,

obracím se o pomoc přímo na Vás, protože jsem tento dopis posílal před třemi měsíci na emailovou adresu MPSV a dodnes mi nikdo neodpověděl.

Náš syn se narodil s chromozomální vadou 18.chromozomu (ring), Perthesovou chorobou a dědičnou genetickou vadou 17.chromozomu(tomakulosní neuropatie CMT typ 1HNPP). Je tedy prokazatelně mentálně i tělesně vážně postižen a díky tomu má plný invalidní důchod. Vzhledem k tomu, že se jeho zdravotní stav zhoršuje a vyžaduje podporu a péči blízké osoby, rozhodli jsme se požádat o průkaz ZTP, aby byl náš syn alespoň trochu zajištěn proti případným konfliktním situacím, které ho mohou potkat. Už z důvodu jeho mentální retardace má, podle našeho názoru, nárok na průkaz ZTP. Jeho postižení pohybového aparátu vyžaduje přepravu autem a v případě využití dopravních prostředků MHD doprovod.
Zdravotní dokumentaci a konzultace ke zdravotnímu stavu si vyžádala komise odboru sociálního a zdravotního Úřadu městské části Praha 16, která naši žádost o udělení MV II stupně zamítla. Na místním sociálním odboru v Radotíně jsme zjistili, že informace pro rozhodnutí byly neúplné, a proto jsme se proti tomuto rozhodnutí odvolali a v odvolání doplnili chybějící informace o zdravotním stavu našeho syna, které posudkové komisi z neznámých důvodů vůbec nebyly, při posuzování zdravotního stavu, brány v úvahu. Komplikovanou orientaci v čase a prostoru takto mentálně postiženého člověka jsme brali jako samozřejmost pro každého, kdo si přečte v lékařských zprávách stupeň a povahu mentální retardace.
Vůbec nás nenapadlo, že by na tyto MV II stupně neměl nárok. Mikuláš navštěvuje speciální zařízení pro mentálně postižené a je jediný, kdo průkaz ZTP nemá. Tato skutečnost působí potíže i v rámci společné přepravy klientů , protože vyžaduje speciální dohled a pozornost vychovatele.
Všechny tyto skutečnosti jsme uvedli před komisí. Ani tato komise ale našemu synovi MV II stupně nepřiznala. Největší překvapení pro nás ale byly důvody, kterými předsedkyně komise odůvodňovala svoje rozhodnutí. Do té doby jsme žili v domnění, že udělení MVII má ochranný a podpůrný charakter pro postižené osoby. Od předsedkyně komise jsem se ale dozvěděl, že to je úplně jinak. Synův zdravotní stav se musí nejprve zhoršit natolik, aby byl odkázán na invalidní vozík, jak se předsedkyně komise vyjádřila a až potom bude mít na MVII nárok. Do té doby se musí čekat, až se mu díky Perthesově chorobě zbortí některá kost, dostane se, ne vlastní vinou, do problému díky mentální retardaci a přestane úplně chodit, díky neuropatii CMT, která se hlavně zhoršuje zatěžováním a otlaky. I když jsme všechny tyto důvody před komisí uvedli, bylo nám řečeno, že náš syn je na tom v podstatě ještě dobře a žádnou výhodu nepotřebuje. A ať požádáme o příspěvek na bezmocnost, což je sám o sobě paradoxní výrok. V listopadu 2008 bezmocný není, ale v lednu 2009 už bezmocný, jak sama řekla předsedkyně komise, bude. Kromě toho jsou to dvě oddělené záležitosti. Žádost o příspěvek na bezmocnost a žádost o průkaz ZTP. Chtěl jsem nahlédnout do příslušného zákona, kde jsou popsány podmínky pro udělení MV II stupně a přesvědčit se, za účasti komise, že skutečně podle zákona, má komise pravdu. Předsedkyně nám ale sdělila, že u sebe zákon nemá a ať se podívám na internet, že to tam určitě najdu.
Se synem jsme od narození prožívali díky jeho zdravotním potížím hodně situací, kdy člověk opravdu neví, co má dělat a potřebuje pomoc od kompetentních lidí a odborníků. Setkali jsme se s různými přístupy ke zdravotnímu postižení, ale takový postoj, jako zaujala předsedkyně komise, byl pro nás všechny další novinkou. Jsme v rukou jediné osoby, státního úředníka, která rozhoduje o dalším životě našeho postiženého syna, arogantním a neetickým způsobem. Kdyby se jednalo o nějaké finanční zatížení, ještě bych pochopil jednání předsedkyně komise. Průkaz ZTP ale umožňuje pro postižené občany zvýhodnění, která jsou, v jejich případě, určitě oprávněná.
Nevím jakým způsobem se mám bránit proti rozhodnutí komise ze dne 4.12.2006, proti kterému, jak mi bylo sděleno ředitelkou odboru sociální péče a zdravotnictví, není odvolání.
Proto se obracíme na Vás o pomoc a radu, jak v takové situaci dál pokračovat. Nemáme v úmyslu vzdát se, dle našeho názoru, oprávněné pomoci ze strany státu pro našeho syna.
Našemu synovi je 25 let, sám není schopen se o sebe v rámci jednání s úřady postarat a ani přiměřeně reagovat na pro něj stressové situace před komisí. Jeho mentální retardace mu nedovoluje napsat dopis, a proto vše za něj musí řešit rodiče.
Věříme, že se nám pokusíte poradit, jak dál postupovat a děkujeme za pochopení.
Uživatelé, kteří si prohlížejí toto téma
Guest (2)
Změnit fórum  
V tomto fóru nemůžete iniciovat nová témata.
V tomto fóru nemůžete na témata odpovídat.
V tomto fóru nemůžete své zprávy mazat.
V tomto fóru nemůžete své zprávy editovat.
V tomto fóru nemůžete iniciovat průzkumy mínění.
V tomto fóru nemůžete hlasovat v průzkumech mínění.

Helples Theme by Michal Hrstka
verze YAF 1.9.3 RC2 | YAF © 2003-2008, Yet Another Forum.NET
Tato stránka byla vytvořena v 0.050 sekundách.
 
   
Děkujeme, že jste navštivili naše stránky.