Na úvodní stránku Helples fóra? Na úvodní stránku Helples fóra? www.helples.cz
 
Vítáme nového hosta Hledání | Aktivní témata | Přihlásit se

Mluvená řeč přepisovaná pro neslyšící na dálku Možnosti
HARIS
#1 Odesláno : Monday, February 08, 2010 11:18:12 AM
Kategorie: Moderátor1
Moderátor1: Moderátor1
Skupiny: Moderátoři

Členem od: 4/24/2009
Zpráv: 112
Bydliště: Praha 8, V Mezihoří 15
Projekt eScribe Výzkumného a vývojového centra pro mobilní aplikace ČVUT a České unie neslyšících, který byl představen na tiskové konferenci v Praze, pomůže neslyšícím dorozumět se například při přednáškách, konferencích nebo jednáních na úřadech. Jeho inovace spočívá v tom, že přepisovatel hlasu a člověk se sluchovým postižením se již nemusí nacházet na stejném místě. K přepisovateli se hlas dostává přes IP telefonii a neslyšícím je text, který přepisovatel produkuje, dostupný online na webové stránce. Takže ho mohou číst kdekoli se právě nacházejí, pokud tam je připojení k internetu. Spuštění systému k prvním testům v ostrém reálném provozu je plánováno na březen 2010.

Projekt eScibe navazuje na projekt přepisu mluvené řeči v reálném čase, jenž reaguje na potřeby osob, které neslyší a preferují komunikaci prostřednictvím češtiny. Podle zákona č. 155/1998 Sb., o komunikačních systémech neslyšících a hluchoslepých osob, ve znění zákona č. 384/2008 Sb., mají sice tyto osoby právo svobodně si zvolit takový komunikační systém, který odpovídá jejich potřebám, ve skutečnosti však donedávna nebyly vytvořeny podmínky pro naplňování tohoto práva, zejména pokud jde o zajištění přepisu mluvené řeči. Teprve pražská organizace České unie neslyšících začala zajišťovat písemný záznam mluvené řeči v reálném čase prostřednictvím vyškolených rychlopísařů a během projektu Simultánní přepis mluvené řeči uskutečnila více než 60 přepisů na akcích nejrůznějšího druhu.

Cílem navazujícího projektu eScribe pak bylo vytvořit technické zázemí, které by umožnilo přenášet mluvenou řeč do přepisovacího centra nebo kamkoliv k přepisovateli a přepsaný text ihned zobrazovat na webové stránce.

Možnost přenášet hlas a poté jeho přepis do textové podoby pomocí internetové telefonie prakticky kamkoli je velkou výhodou zejména pro mimopražské osoby s postižením sluchu

Projekt eScribe se soustředil nejen na technické řešení, které je zatím ještě ve stadiu testování, ale umožnil České unii neslyšících zajistit rovněž přepis mluvené řeči na dalších více než 60 akcích, kterých se díky tomu mohli zúčastnit lidé se sluchovým postižením, preferující v komunikaci češtinu. Zvlášť důležitých bylo osm přepisů při soudním jednání a seminář Neslyšící občané před českými soudy, který se uskutečnil na Městském soudě v Praze. Zatímco dříve byli lidé se sluchovým postižením nekomunikující znakovým jazykem odkázáni u soudu na velmi nespolehlivé odezírání, nyní mohou požádat o přepis mluvené řeči.

Podrobnosti o přepisu mluvené řeči jsou na webových stránkách projektu www.prepis.cz, o službu lze požádat na e-mailové adrese prepis@cun.cz.
Uživatelé, kteří si prohlížejí toto téma
Guest
Změnit fórum  
V tomto fóru nemůžete iniciovat nová témata.
V tomto fóru nemůžete na témata odpovídat.
V tomto fóru nemůžete své zprávy mazat.
V tomto fóru nemůžete své zprávy editovat.
V tomto fóru nemůžete iniciovat průzkumy mínění.
V tomto fóru nemůžete hlasovat v průzkumech mínění.

Helples Theme by Michal Hrstka
verze YAF 1.9.3 RC2 | YAF © 2003-2008, Yet Another Forum.NET
Tato stránka byla vytvořena v 0.044 sekundách.
 
   
Děkujeme, že jste navštivili naše stránky.