Na úvodní stránku Helples fóra? Na úvodní stránku Helples fóra? www.helples.cz
 
Vítáme nového hosta Hledání | Aktivní témata | Přihlásit se

Přibylo bezbariérových spojů pro vozíčkáře Možnosti
HARIS
#1 Odesláno : Monday, February 08, 2010 11:37:19 AM
Kategorie: Moderátor1
Moderátor1: Moderátor1
Skupiny: Moderátoři

Členem od: 4/24/2009
Zpráv: 112
Bydliště: Praha 8, V Mezihoří 15
České dráhy v novém jízdním řádu opět zásadním způsobem zlepšily cestování vozíčkářů a dalších osob se sníženou pohyblivostí. Na české tratě tak nově vyjíždí každý den o 658 bezbariérových spojů více než loni. Celkem tak nese označení bezbariérovosti již 2 122 vlaků. To je přibližně 28 % spojů, které České dráhy denně vypravují. Díky dodávce dalších nízkopodlažních souprav především typu Regionova a CityElefant byl významně rozšířen počet přístupných vlaků se symbolem bezbariérovosti. „V Jízdním řádu 2010 se nám podařilo rozšířit počet pro vozíčkáře přístupných spojů o 45 % na 2 122 vlaků denně, což je přibližně 28 % všech námi denně vypravených spojů,“ říká ředitelka odboru provozu osobní dopravy Luďka Hnulíková.


České dráhy tak provozují bezbariérové spoje na podstatné většině rychlíkových tratích a nyní i na velkém množství regionálních drah. „Jako příklad bych uvedla osobní vlaky na tratích z Děčína do Rumburku nebo České Lípy a Liberce, z České Třebové do Zábřehu na Moravě nebo z Veselí nad Lužnicí do Českých Velenic.



Díky novým CityElefantům se zkvalitňuje také rozsah bezbariérové dopravy v Moravskoslezském kraji mezi Opavou, Ostravou a Českým Těšínem,“ upřesňuje Luďka Hnulíkováka. „Ve spolupráci se zahraničními dráhami pak přepravíme vozíčkáře např. do Popradu, Košic, Bratislavy, Budapešti, Vídně, Berlína nebo Hamburku.“



Z celkového počtu bezbariérových spojů je jich 269 dálkových, kam patří jak běžné rychlíky, tak vlaky InterCity, EuroCity nebo SC Pendolino. Pro tyto spoje využívají České dráhy především bezbariérové osobní vagóny z konce 80. let a u motorových rychlíků nově modernizované řídící vozy. V mezistátních vlacích jsou zařazeny také zahraniční bezbariérové vozy a pro cestování vozíčkářů je uzpůsobena i souprava Pendolino.



V regionální dopravě je symbolem bezbariérovosti označeno celkem 1 853 vlaků. Tyto vlaky jsou nejčastěji obsluhovány moderními elektrickými soupravami CityElefant a motorovými jednotkami Regionova. Jejich dostupnost v některých zastávkách může být ale ovlivněna stavem infrastruktury, hlavně nástupišť, které jsou ve správě státní organizace SŽDC.




<!--[if !vml]--><!--[endif]-->


České dráhy patří mezi přední dopravce v Česku při odstraňování bariér pro cestování vozíčkářů. Jako zřejmě první dopravce v bývalém Československu uvedly do provozu speciální bezbariérová vozidla, a to ještě před rokem 1989. První informace o síti bezbariérových spojů se objevila v jízdním řádu 1991/92 a zahrnovala pouhých 16 dálkových vlaků. Doba nutná pro objednání přepravy byla tehdy nejméně 7 dní.
Uživatelé, kteří si prohlížejí toto téma
Guest
Změnit fórum  
V tomto fóru nemůžete iniciovat nová témata.
V tomto fóru nemůžete na témata odpovídat.
V tomto fóru nemůžete své zprávy mazat.
V tomto fóru nemůžete své zprávy editovat.
V tomto fóru nemůžete iniciovat průzkumy mínění.
V tomto fóru nemůžete hlasovat v průzkumech mínění.

Helples Theme by Michal Hrstka
verze YAF 1.9.3 RC2 | YAF © 2003-2008, Yet Another Forum.NET
Tato stránka byla vytvořena v 0.408 sekundách.
 
   
Děkujeme, že jste navštivili naše stránky.